Yeni Zelanda’nın ticaret hamlesi fiyaskoya dönüştü, iş insanları mahsur kaldı

Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı uçaklarından birinin arızalanmasının ardından onlarca iş insanı Papua Yeni Gine’de mahsur kaldı.

Başbakan Christopher Luxon liderliğindeki iş dünyası heyeti, ticari ilişkileri geliştirme misyonu kapsamında dün Papua Yeni Gine üzerinden Tokyo’ya gidiyordu. 

Ancak Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı uçağının arızalanması üzerine Başbakan Luxon yardımcılarıyla beraber tarifeli uçakla Tokyo’ya gidebildi. Ticaret Bakanı Todd McClay ile çok sayıda iş insanı ve gazeteci ise geceyi Papua Yeni Gine’de geçirmek zorunda kaldı.

UÇAKLAR SIK SIK BOZULUYOR

Yerel basın olayı “utanç verici komedi” olarak nitelerken, yardıma Air New Zealand uçağı yetişti ve iş heyetini Tokyo’ya taşımak üzere Papua Yeni Gine’ye gitti.

Yeni Zelanda Başbakanı Luxon, mart ayında da Melbourne’da düzenlenen ASEAN zirvesine katılmak için son anda tarifeli uçak bulmak zorunda kalmıştı.

Savunma Bakanı Judith Collins, son olayın utanç verici olduğunu kabul ederek hükümete çok pahalıya patladığını da söyledi. Uçakların yenilenmesinin hükümet için büyük bir bütçe gerektirdiği söyleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir