Masumiyet Müzesi’ni gezen Almanya Cumhurbaşkanı’na Gazze protestosu

Almanya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100’üncü yılı dolayısıyla Türkiye’ye üç günlük resmi bir ziyaret yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dün akşam İstanbul’daki Masumiyet Müzesi’ni ziyaret etti.

Steinmeier, Tarabya’daki davet programının ardından Beyoğlu’ndaki Masumiyet Müzesi’ne geldi. Burada kendisini kapıda karşılayan Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk ile bir süre sohbet eden Steinmeier, sonra müzeyi gezdi. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’e, müzenin karşısındaki antikacı dükkanında, Almanya’nın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı tutumu nedeniyle tepki gösterildi.

‘SAYIN BAŞKAN, GAZZE’DEKİ KATLİAMI DURDURUN’

AA’nın aktardığına göre, camına Filistin ve Türkiye bayrağı asılan dükkanda, Almanca “Sayın Federal Başkan, Gazze’deki katliamı durdurun” yazılı döviz asıldı. Steinmeier’in müzeye gelişi sırasında dükkandan, yüksek sesle “Leve Palestina” (Yaşasın Filistin) şarkısı çalındı. Steinmeier, yaklaşık 1 saat süren ziyaretinin ardından müzeden ayrıldı.

Dün İstanbul’da temaslarda bulunan Steinmeier, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla uçakla Antep’e giderek burada çocuklarla bir araya gelecek.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA DHL’Yİ ZİYARET ETTİ

Steinmeier, Antep’e geçmeden önce bugün İstanbul Havalimanı’nda Alman lojistik firması DHL’yi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Steinmeier’i, DHL Express Almanya Genel Müdürü Mustafa Tonguç ve DHL Express Türkiye Genel Müdürü Volkan Demiroğlu karşıladı. Merkezdeki lojistik işlemlerini yerinden izleyen Steinmeier, Tonguç ve Demiroğlu’ndan DHL’nin Türkiye operasyonları hakkında brifing aldı. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner de Cumhurbaşkanı Steinmeier’e eşlik etti. Steinmeier, buradaki ziyaretinin ardından beraberindeki heyetle İstanbul Havalimanı’ndan uçakla Antep’e hareket etti.

24 NİSAN’DA ANKARA’DA ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Steinmeier’in 24 Nisan Çarşamba günü Ankara’daki ilk durağı Anıtkabir olacak. Steinmeier, ardından Ankara Üniversitesi’ni ziyaret edecek. Ankara Üniversitesi Rektörü tarafından karşılanacak olan Steinmeier üniversitedeki temaslarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı’na hareket edecek.

Resmi karşılama töreninin ardından ikili ve heyetler arası görüşmeler yapılacak. Ortak basın toplantısının ardından resmi yemeğe katılacak olan Steinmeier son olarak Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür ile bir araya gelecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir