Beyaz Saray’dan Reisi için taziye mesajı: ABD’ye yönelik suçlamalar asılsız

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında ölmesinin ardından taziye mesajı yayınlayan Beyaz Saray yönetimi, “kazadan ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu” yönündeki suçlamalara tepki gösterdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, telekonferans yoluyla düzenlediği basın brifinginde İran’la ilgili gündemi değerlendirdi.

Kirby, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin hayatını kaybetmesinden dolayı üzüntü duyduklarını ve İran halkına taziye dileklerini ilettiklerini söyledi.

Bununla birlikte Kirby, İran’ın bölgedeki unsurlara verdiği desteğin ciddi zararlara neden olduğunu, 7 Ekim’deki Hamas saldırılarına İran’ın destek sağladığını ve dolayısıyla “Reisi’nin ellerinin kanlı olduğunu” söyledi.

John Kirby, “Reisi’nin helikopterinin düşmesinin sorumlularından birinin bu ülkenin sivil havacılık unsurlarına yaptırım uygulayan ABD olduğunu” savunan eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in açıklamalarının ise “temelsiz” olduğunu savundu.

Kirby, “(Bu olayda) ABD yaptırımlarının sorumlu olduğu iddiası tamamen asılsızdır. Kazanın sebebi henüz net değil, en azından bize net değil. Sivil havacılık dahil kendi ekipmanlarının güvenilirlik ve emniyetinden kendileri sorumludur. Dolayısıyla (iddialar) tamamıyla asılsız” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı, İran’ın bu olayda da ABD’yi sorumlu tutmak için bir yol bulmaya çalıştığını ve bunun sürpriz olmadığını belirtti.

Eski İran Dışişleri Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın hayatını kaybettiği helikopter kazasında “asli sorumlularından birinin” ülkenin sivil havacılık sektörünü etkileyen tek taraflı yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir